top of page

Nakładka klawiaturowa: Bezpieczna Autoryzacja Płatności dla Klientów z Niepełnosprawnościami

“Technologia dla wszystkich” - tak powinno brzmieć hasło przewodnie wszelkich nowych rozwiązań. Jednak, jak pokazuje życie, niekiedy nawet nieświadomie kreujemy bariery i utrudniamy korzystanie z technologii osobom z niepełnosprawnościami. Przykładem takiego ograniczenia są ekrany dotykowe nieprzystosowane do użytkowania przez osoby niedowidzące, które coraz częściej instalowane są w urządzeniach różnego typu. Do urządzeń, w których indukowana jest zmiana medium wprowadzania informacji na ekran dotykowy, należą także nowoczesne terminale płatnicze, które coraz częściej nie posiadają wbudowanej klawiatury numerycznej.Czemu jest to problem?


W związku z realizacją założeń rządowego programu “Polska Bezgotówkowa” promowana jest rezygnacja z tradycyjnych płatności gotówkowych oraz finalizacja zakupów przy użyciu karty płatniczej. Dlatego też, wraz z prowadzonymi działaniami popularyzacji tego typu transakcji, w 2022 r. wprowadzono nowelizacją ustawy Prawo Przedsiębiorców, która m.in. popularyzowała obecność różnorodnych terminali POS w polskich przedsiębiorstwach. Niektóre z zakupionych, w tamtym czasie, modeli terminali to modele dotykowe, w których przestrzeń działań użytkownika zamknięta jest w obrębie ekranu interakcyjnego. Co po czasie wygenerowało pytanie odnośnie możliwości samodzielnego użytkowania przez osoby niedowidzące i niewidome. Wprowadzenie drugiej osoby, której obecność wymagana jest przy potrzebie autoryzacji za pomocą kodu PIN potencjalnie narusza kwestie bezpieczeństwa informacji poufnych oraz stwarza możliwość do nadużyć.Rozwiązanie od SYNETIK


Naszą odpowiedzią na powyższy problem jest zapewnienie szansy na całkowicie samodzielną obsługę tego typu urządzeń przez osoby z niepełnosprawnościami. Z tym założeniem stworzyliśmy polimerową nakładkę klawiaturową dzięki, której nawet osoba niewidoma w sposób szybki i bezpieczny poradzi sobie z obsługa terminalu dotykowego. Za pomocą tego rozwiązania możliwe będzie poufne, a co za tym idzie, bezpieczne wprowadzenie danych autoryzacyjnych potrzebnych do sfinalizowania transakcji.

Zaprojektowana przez nas nakładka to element stanowiący dodatkowe wyposażenie dotykowego terminalu POS. Dzięki, opracowanemu przez zespół SYNETIK, systemowi montażu możliwa jest jej adaptacja do większości dostępnych modeli z ekranem interaktywnym. Charakterystyka elementu mocującego nakładkę umożliwia również jednoczesne bezproblemowe użytkowanie panelu dotykowego bez potrzeby całkowitego demontażu- nakładkę można odchylić o kąt, który nie przeszkadza użytkownikom podczas wprowadzania danych. Co więcej, nakładka na klawiaturę od SYNETIK posiada specjalnie zaprojektowany wzór wypukłości na klawiszach, który w sposób intuicyjny umożliwia bezbłędną identyfikację klawiszy numerycznych od 0-9 oraz klawiszy funkcji tj. akceptuj/anuluj transakcję.

Nakładka wykonana jest z wytrzymałego materiału polimerowego, który dzięki odporności na warunki atmosferyczne użytkowana może być nie tylko w pomieszczeniach, ale także na zewnątrz. Nawet przy długotrwałym użytkowaniu produkt nie zmienia swojego koloru i nie rwie się przy otworach montażowych, co odróżnia go od aktualnie użytkowanych nakładek silikonowych.Zakres realizacji projektu


W ramach tego projektu zespół SYNETIK przeprowadził analizę rynkową pod kątem istniejących już rozwiązań wspomnianego problemu oraz opracował własną koncepcję przy przyjętych założeniach:

  • kompatybilność geometrii nakładki z terminalami POS m.in odpowiednia grubość;

  • ulepszenie sposobu montażu: szybki montaż/demontaż oraz duży kąt odchylenia;

  • opracowanie wzoru wypukłości identyfikujących funkcję klawiszy (numer i akcja);

  • wybór semi transparentnego materiału nakładki umożliwiającego interakcję z ekranem dotykowym.

Finalnie, nasze działania zaowocowały w postaci gotowego wyrobu, dla którego opracowaliśmy odpowiedni zestaw parametrów procesu wytwarzania metodą formowania wtryskowego. Dzięki przeprowadzonym testom użytkowym zapewniamy również pełną funkcjonalność naszej nakładki klawiaturowej.

Nakładka klawiaturowa od SYNETIK jest nowatorskim produktem, który wpływa na poprawę komfortu życia jego użytkowników. Jako alternatywa dla rozwiązań obecnie stosowanych jest tańsza w produkcji oraz w przypadku zniszczenia podlega całkowitemu recyklingowi.


Powyższy projekt polimerowej klawiatury na terminal płatniczy dla osób niewidomych i niedowidzących powstał w ramach realizacji programu Regionalnego Programu Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020: “μGranty B+R dla przedsiębiorstw”.Kim jesteśmy?


SYNETIK s.c. to polska firma z 20-letnim doświadczeniem w projektowaniu i produkcji form wtryskowych oraz w procesie formowania wtryskowego. Od 10 lat zajmujemy się również szerokopojętą technologią druku 3D, która obejmuje nie tylko prototypowanie, ale także wytwarzanie w pełni funkcjonalnych produktów. Jesteśmy specjalistami w dziedzinie przetwórstwa tworzyw sztucznych i oferujemy kompleksową obsługę w zakresie:

• Projektowania,

• Doboru rozwiązania technologicznego,

• Doboru materiałów,

Produkcji,

Customizacji wyrobów, w tym logotypy/logo na elementach wytwarzanych technologią formowania wtryskowego.

Firma SYNETIK jest również producentem własnych wyrobów obejmujących m.in. serię akcesoriów szalunkowych (fleki, korki, zaślepki), a także organizerów na drobne elementy do domu oraz biura.


SYNETIK Team


Posiadasz jakieś pytania? 

Comments


bottom of page